Folklórna nedeľa v Plavči

vložený: 05.08.2018, čítaný: 1259x

Folklórna nedeľa v Plavči

Folklórny súbor Plavčanka si v prvú augustovú nedeľu pripravil pre všetkých milovníkov folklóru podujatie ktoré odštartovalo súťažou vo varení tradičných regionálnych jedál.

Do tejto súťaže sa prihlásilo celkovo 7 tímov, medzi ktorými boli súťažiaci z Plavča, Hromoša ale aj Poľska. Podmienkou bolo pripraviť tradičné pirohy, mäsité jedlo a tretí chod si mohli súťažiaci pripraviť podľa vlastného výberu. Hodnotiaca komisia pozostávala z členov tímu Salaša u Franka zo Starej Ľubovne, ktorým predsedal samotný majiteľ salašu. Po dlhom rozhodovaní sa porota zhodla na víťazovi, ktorým sa stal tím FS Plavčanka, na druhom mieste skončil tím ,,Kačmarky“ a tretie miesto obsadil tím z Poľska. Po vyhlásení výsledkov súťaže už pokračoval samotný kultúrny program, ktorý otvoril vedúci folklórneho súboru Plavčanka, František Šalamon. Predtým, než sa jednotlivé súbory predstavili na pódiu, prezentovali svoj kroj a jeho jednotlivé zložky. Vo viac ako 5 hodinovom programe sa ako prvý predstavil hlavný, organizačný súbor Plavčanka, nasledoval FS Vihorlat zo Sniny, Nawojowiacy z Nawojowej, FS Magura z Kežmarku, Lachy z Noweho Sazcu a program ukončil Šarišan. Súčasťou programu bola aj tombola, ktorú si návštevníci mohli zakúpiť počas celého programu, nechýbali atrakcie pre deti či stánky s občerstvením.

Podujatie sa konalo vďaka programu cezhraničnej spolupráce Interreg Poľsko-Slovensko v rámci projektu Naše tradície - naše bohatstvo.

(©Plavečské noviny 2018, pš)