Kontrolný deň na hrade

vložený: 25.09.2018, čítaný: 972x

Kontrolný deň na hrade

Hrad Plaveč prechádza už štvrtý rok obnovou. Za tú dobu sa podarilo opraviť niekoľko chátrajúcich častí. V stredu 5. septembra 2018 navštívili hrad viaceré komisie, aby postup prác skontrolovali. Išlo o zamestnancov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny z Bratislavy, zástupcov úradu práce zo Starej Ľubovne, Krajské pamiatkového múzea v Prešove, Krajského pamiatkového úradu v Košiciach a archeológov, ktorí na obnove začínali ešte v 90-tych rokoch. ,,Som rád, že sa pracovníci týchto organizácii presvedčili na vlastné oči, ako hrad napreduje,” uviedol koordinátor prác M. Sárossy. Ako prezradil, členovia komisií ocenili doterajšiu činnosť a ich stanoviská by mali byť pozitívne.
     Kontrolného dňa sa zúčastnil aj archeológ Marco Comisoo, ktorý bol  aj pri začiatkoch prvej obnovy, ešte v 90-tych rokoch min. storočia. ,,Vtedy sa nám podarilo odkryť časti murív, vďaka ktorým sme sa dozvedeli, kde sa nachádzajú jednotlivé miestnosti. Bude fajn, ak sa to v budúcnosti odkryje, ale treba k tomu pristupovať opatrne a s rešpektom, pretože pokiaľ nebude dostatočné finančné krytie pre dlhodobý potenciál obnovy, tak bude lepšie, aby to ostalo tak ako to je, pretože murivá sú najlepšie chránené, keď sú pod zemou.”

(©Plavečské noviny 2018, pš)