Obnova hradu pokračuje v obmedzenom režime. Štát znížil dotácie

vložený: 09.09.2021, čítaný: 643x

Obnova hradu pokračuje v obmedzenom režime. Štát znížil dotácie

V rámci obnovy hradu Plaveč na rok 2021 plánujeme stabilizáciu severnej steny, ktorej torzo sa zachovalo už len v tvare akéhosi pahýľa. Napriek tomu je to cenný architektonický prvok, pretože sú na ňom zachované viaceré stavebné fázy hradu, odtlačky dvoch okien a dokumentuje aj výšku hradu, pretože na jeho vrchnú hranu už bol kladený krov strechy. Stabilizačné práce spočívajú v rekonštrukcii monumentálneho, až 3 m vysokého okna, ktorého záklenok bude podopierať pôvodné torzo severnej steny. Výhodou je, že sa nám zachovala fotografia tohto okna z r. 1944, na základe ktorej Pamiatkový úrad povolil jeho kompletnú obnovu. Pôvodne sme plánovali aj archeologický výskum a prípravu konzervácie najstaršej časti  - paláca jadra hradu, kde mala vzniknúť bezpečná vyhliadka. Vzhľadom na krátenie rozpočtu a zníženie počtu zapojených nezamestnaných sa tento zámer v roku 2021 nepodarí uskutočniť.