Zle separujeme odpad, znížia sa vývozy

vložený: 27.04.2018, čítaný: 1562x

Zle separujeme odpad, znížia sa vývozy

,,Na Slovensku vyrastajú nové hory, ktoré sú vysoké a najmä nebezpečné. Sú to hory odpadu a s tým treba niečo robiť. Už my, malé deti vieme, že nie je odpad ako odpad a že čo sa dá, treba recyklovať. Čím viac papiera, plastu, kovov a skla vytriedime, tým viac šetríme prírodu a prírodne zdroje. Zároveň znižujeme množstvo cenných surovín, ktoré by inak zostali nevyužité na skládkach komunálneho odpadu. Správajme sa preto dospelo a NEHÁDŽME VŠETKO DO JEDNÉHO VRECA. Triedením a recyklovaním pomáhajú mestá a obce chrániť životné prostredie,“ uvádza sa v informačnom videu spoločnosti, ktorá zabezpečuje likvidáciu separovaného odpadu.

Žiaľ, ani po mnohých upozorneniach a osvetových aktivitách sa stále nedarí v našej obci dostatočne triediť takýto odpad a často sa stáva, že medzi separovaným odpadom sa nachádzajú aj také odpadky, ktoré tam nepatria. Z uvedeného dôvodu sa spoločnosť, ktorá zabezpečuje vývoz separovaného odpadu v našej obci rozhodla zrušiť vývoz plastov v mesiaci november. Ide o upozornenie, že ak aj v budúcnosti bude dochádzať k znehodnocovaniu separovaného zberu, spoločnosť ešte viac obmedzí takýto vývoz, čo sa môže odraziť na zvýšení poplatku za komunálny odpad. Naopak, čím viac odpadu vytriedime a vývoz separovaného odpadu bude využitý 100%-tne a správne, vtedy môže obec pristúpiť aj k zníženiu poplatku za komunálny odpad. Postupom času bude dochádzať k odstraňovaniu nádob na separovaný odpad, ktoré sú rozmiestnené po obci a obyvatelia si budú musieť zvyknúť na triedenie odpadu  do vriec vo svojich domácnostiach.

Ako správne triediť papier, plasty a sklo si môžete pozrieť v nasledovných informačných videách spoločnosti NATUR-PACK.

(©Plavečské noviny 2018, pš)

Fotogaléria k článku